Роль боліт в природному середовищі



Болота - Це стійкі екологічні системи. Їх стійкість забезпечується складністю та значною кількістю вхідних в них компонентів і взаємозв'язків. Болота важливі не тільки для живучих у них організмів: звірів і птахів, риб і комах, рослин, грибів та лишайників. Вони грають першорядну роль для тих, хто здійснює лише частину свого життя на болотах.

В болотах гніздяться і годуються багато птахів: тетерева, глухарі, рябчики, біла куріпка, що харчуються ягодами на торфовищах. Болота - основні місця, де тримаються качки, гуси, лиски, журавлі, кулики, чаплі та інші птахи. Перелітні водоплавні птахи часто виводять потомство на одному болоті, відпочивають під час перельоту на іншому, а зимують за тисячі кілометрів - на третьому. Вчені встановили, що чисельність водоплавних птахів знаходиться в прямій залежності від площі ставків і боліт. Причому основним чинником, що визначає чисельність, є площа водної поверхні в період розмноження.
На лісових річках з заболоченими берегами люблять селитися бобри, перегороджуючи русло річки греблями, що збільшує вологість в навколишніх екосистемах. За деякими даними для повноцінного відновлення лісів вихідного типу, які вирубав людина, необхідна діяльність бобрів та наявність болотистих ділянок. Крім бобрів, в заплавах живуть інші хутрові звірі - норка, ондатра. А ведмеді, лосі, олені, кабани, козулі приходять на торфовища у пошуках ягід.
Якщо знищити болота, загинуть не тільки рослини і тварини боліт, але й багато хто з тих тварин, які мешкають поблизу, тому що найчастіше болота є місцем укриття - в них ховаються птахи і звірі від своїх переслідувачів.
Для боліт характерна не тільки різноманітна фауна, а й унікальна флора. Рослини боліт активно поглинають енергію Сонця і в процесі фотосинтезу створюють величезну біомасу, яку може використовувати людина.

Торф'яні мохи - перші поселенці на голих каменях і скелях, на грунті, непридатною для інших рослин. Саме завдяки їм камені та скелі поступово покриваються рослинністю.
Болота важливі і для підтримки водного рівня в суміжних біоценозах. Повний осушення болота може погубити прилеглий район. Якщо поблизу море, морська вода потім вторгнеться в підземні води, які використовуються в якості питної води в містах, розташованих на узбережжі.
Безліч малих річок, струмків і приток великих річок беруть свій початок в верхових болотах, і якщо болота осушити, річки позбудуться живильних їх витоків. Навіть у тому випадку, коли болота не діляться водою з річками, вони сповільнюють поверхневий стік води, що випадають на Землю у вигляді опадів, і це дуже важливо, тому що вода має стікати по землі якомога повільніше, щоб запобігти ерозію. Після кампанії з осушення боліт, яка проводилася в 20 - 30 рр.. в Радянському союзі, кожне спекотне літо в Підмосков'ї починають горіти торфовища. Основною причиною цього стало порушення тендітних гідрологічних циклів.
Крім осушення боліт для видобутку торфу або для залучення болотних угідь в сільське господарство на болотяних землях іноді пасуть худобу.

Людина використовує болотні рослини, які мають харчову і лікарську цінність. Болотні рослини часто дають багаті врожаї. Так, журавлина на болотах Карелії з одного гектара дає до 200 кг ягід, а морошка - 700 - 800 кг. Безліч лікарських рослин - багно, аїр та ін - виростає саме на болотах.
В останні роки болота стали об'єктом пильної уваги вчених. Це не дивно, адже болота являють собою не тільки унікальні екологічні системи, а й цінні родовища корисних копалин. Але як природний ландшафт, болота становлять невід'ємну частину біосфери. Як було зазначено вище, вони грають основну роль у гідрологічному балансі ряду місцевостей. При цьому до цих пір багато аспектів функціонування болотних екосистем залишаються невідомими. Тому болота як тип рослинного співтовариства вимагають не лише всебічної охорони, а й фундаментального дослідження.

2 комментария: